Transport zwłok

Z racji tego, że coraz więcej osób jeździ głównie po europie w celu zarobkowym, przewóz zwłok z zagranicy Państw europejskich jest coraz powszechniejsze. Jest to przykry moment dla rodziny zmarłego, dlatego warto z taką sprawą zgłosić się do firmy doświadczonej i profesjonalnej, która powie nam jakie papiery będą potrzebne i co musimy po kolei robić.

Nie chcemy dodatkowo denerwować się za granicą, że urząd nie chce nam wydać zwłok, bo nie wzięliśmy jednego papierka.
Aby móc dokonać takiej czynności, musimy mieć zgodę od urzędu konsularnego, który znajduje się na terenie państwa, z którego chcemy zabrać zwłoki.
Potem musimy dostać zaświadczenie na przewożenie zwłok, kosztuje ono około 200 zł.
Transport zwłok na odległość większą niż 60 km musi odbywać się w pojeździe odpowiednio do tego przygotowanym.
-Powinien być oznakowany, tak aby było wiadomo do czego jest on przeznaczony
-Kabina kierowcy powinna być odizolowana od miejsca, gdzie znajduje się trumna lub urna.
-Samochód powinien posiadać wszelkie zabezpieczenia do tego, aby trumna nie przesuwała się po tyle pojazdu.
Po spełnieniu tych warunków, ciało może być transportowane na dużą ilość kilometrów. Jednak zaraz po transporcie powinno być od razu pochowane, bez ówczesnego otwierania trumny, z racji tego, że już wtedy ciało może ulegać pierwszemu rozkładowi.
Same koszty zależą od wielu czynników. Jeżeli osoba zmarła była ubezpieczona, to te koszty ona ponosi, jednak w przypadku kiedy nie było ubezpieczenia, koszty ponosi rodzina osoby zmarłej. Cena takiego przewozu różni się odległością jaką zwłoki mają do pokonania.
Przewiezienie zwłok z Niemiec kosztuje około 2500 złotych, z Irlandii około 9000 złotych, a z Hiszpanii blisko 11000 złotych.
Warto pamiętać, że jeżeli uda nam się załatwić wszystkie formalności na miejscu, w kraju, w którym zmarła nasza bliska osoba, możemy wtedy znaleźć krematorium i wrócić do kraju z prochami. Dzięki temu możemy je transportować każdym środkiem transportu, niekoniecznie samochodem pogrzebowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *