Passe partout

Passe partout, czytane jako „paspartu„, to pochodzące z Francji określenie na kartonową ramkę używaną do oprawiania. Służy ona do eksponowania pracy umieszczonej wewnątrz, zwiększenia atrakcyjności, a także dla ochrony dzieła.

Passe partout ma zazwyczaj szerokie ramki i może być różnorodnie zdobione. Takie ramki sprawdzają się, gdy chcemy oprawić zdjęcie lub rysunek, ale także haft lub kompozycję kwiatową. Dobrze dobrane passe partout podkreśli również kolorystykę zdjęcia, bo oferowane są one na rynku w wielu kolorach. Stosowanie pass partout pozwala również na odsunięcie zdjęcia od szybki czy plexi, przez co obiekt nie zostanie uszkodzony przez dociśnięcie i nie będzie chłonął wilgoci tam się zbierającej.
Każdy passe partout ma swój rdzeń, czyli widoczny przekrój kartonu. Nadaje on efekt przestrzenny całej kompozycji i spotyka się go najczęściej w kolorze czarnym lub białym. Nieco rzadsze są passe partout z kolorowymi rdzeniami.
Ramki mogą być tłoczone zdobieniami i napisami, jak również fantazyjnie wycięte i nacięte. Nic nie stoi na przeszkodzie, by passe partout zamówić według własnych wymiarów. Taka oprawa jest doskonałym prezentem, zarówno praktycznym jak i estetycznym. To, w jaki sposób passe partout i umieszczone wewnątrz zdjęcie czy obraz będzie się prezentować, należy głównie od naszej fantazji. Odpowiednio dobrany kolor ramki podkreśli kolory fotografii albo wydobędzie piękno kwiatowego, zasuszonego bukietu. Passe partout dopasować również możemy do wystroju naszego mieszkania.

Posted in Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *